Blog

Czym są tzw. fitomaty?

Z roku na rok słyszymy coraz więcej o zdrowym odżywianiu i ogromnym znaczeniu tego, jakie produkty spożywamy. Właśnie dlatego wiele osób dba o swoje zdrowie, regularnie uprawiając sporty oraz zwracając uwagę na to, co jedzą i piją. Pewne zmiany zaszły również w szkołach. Mowa tutaj o zakazie sprzedaży tak zwanego „śmieciowego jedzenia”. Takie decyzje padły w związku z rosnącym odsetkiem otyłych nastolatków i nadwagą wielu młodych osób. Wprowadzenie takich zmian dotknęło przede wszystkim firmy zajmujące się sprzedażą przekąsek przy pomocy automatów sprzedających. Wyjściem naprzeciw nowym potrzebom okazało się wprowadzenie tak zwanych Fitomatów. Czym są i gdzie się je wykorzystuje?

Co to są Fitomaty? 

Firmy zajmujące się sprzedażą przekąsek z automatów musiały stawić czoła zmianom związanym z zakazem sprzedaży niezdrowych przekąsek w szkołach. Sprzedaż vendingowa rozwinęła się w taki sposób, że przedsiębiorcy postanowili wprowadzić na rynek tak zwane Fitomaty, czyli automaty z przekąskami, w których klienci znajdą zdrową żywność. W takich urządzeniach zamiast słodkich batonów, czipsów czy napojów gazowanych znajdują się ich zdrowsze zamienniki.

Są to przede wszystkim suszone owoce, pieczywo pełnoziarniste, musli, batony zbożowe czy owsianki. Miejsce słodzonych napoi zajęła natomiast nie tylko woda, ale również mleko sojowe czy soki. Dzięki temu nie tylko dzieci, ale również dorośli mogą zjeść na drugie śniadanie zdrową i sycącą przekąskę bez obaw o to, że będzie ona miała mnóstwo kalorii.

Gdzie wykorzystywane są Fitomaty? 

Wprowadzenie na rynek tak zwanych Fitomatów związane jest przede wszystkim ze zmianami, które zostały wprowadzone w szkołach. Właśnie dlatego szkoły i uniwersytety są jednymi z ważniejszych miejsc, w których mogą być one wykorzystywane. Dzięki Fitomatom dzieci i
młodzież mają możliwość zjedzenia niedrogiej i zdrowej przekąski podczas przerwy pomiędzy zajęciami
.

Z uwagi na rosnącą świadomość dotyczącą spożywanych pokarmów z Fitomatów chętnie korzysta również wiele dorosłych osób. Właśnie dlatego dobrym rozwiązaniem jest również postawienie takich urządzeń w zakładach pracy, urzędach czy szpitalach. Fitomaty mogą cieszyć się sporym zainteresowaniem w pobliżu obiektów sportowych, ponieważ osoby uprawiające aktywności chętnie sięgają po zdrowe przekąski, a także w przejściach podziemnych czy okolicach przystanków, ponieważ osoby, które zapomniały zabrać do pracy drugiego śniadania również chętnie sięgają po zdrowe przekąski.