Blog

Rodzaje automatów na napoje i przekąski

Automaty vendingowe dzielą się na kilka różnych rodzajów. Rozróżniamy więc m.in. automaty do napojów, automaty do słodyczy, a także automaty z przekąskami czy automaty z gotowymi daniami. Tym, co je łączy, jest możliwość dokonania transakcji bez konieczności zatrudniania sprzedawcy. Mogą się jednak różnić pod względem konstrukcji, a także przechowywania i wydawania zamówionych produktów. Poniżej przedstawiamy krótką listę automatów najczęściej spotykanych w przemyśle.

 

Automaty sprzedażowe

  • Automat uniwersalny

Jest to automat spiralowy - oznacza to, że wydaje on produkty za pomocą obrotu konkretnej sprężyny i wypchnięcia ich do komory zewnętrznej. Choć za pośrednictwem tego rodzaju maszyny można dystrybuować dowolny towar, często jest ona określana słowem snack (ang. przysmak, przekąska). Powodem tego jest fakt, że automaty te najczęściej wykorzystywane są do sprzedaży słodkich i słonych przekąsek oraz napojów butelkowanych. Posiadają oszkloną przednią ścianę umożliwiającą klientowi wybór towaru. Nowoczesne automaty do przekąsek często wyposażone są w fotokomórkę śledzącą wydanie zamówienia, dzięki czemu klient otrzymuje zwrot pieniędzy w razie awarii lub zaklinowania się produktu wewnątrz maszyny.

  • Automat do zimnych napojów

Ze względu na to, że najczęściej zawierają napoje w puszkach, zwane często „puszkowcami”. Są to automaty chłodzące, które w odróżnieniu od maszyn typu snack nie posiadają oszklonej witryny umożliwiającej przejrzenie asortymentu. Klient wybiera więc zamówienie za pomocą specjalnego podświetlanego panelu na froncie, a po uiszczeniu opłaty towar zostaje mu dostarczony przy użyciu specjalnej łuzy. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że ogranicza ono sprzedaż ze względu na wymiary produktów wymagane do zmieszczenia ich w zasobnikach. Wynagradza ją jednak solidna budowa maszyny oraz możliwość umieszczenia dużego ekrany LCD w miejscu witryny.

  • Automaty do kawy

Choć służą do wydawania wszelkiego rodzaju gorących napojów takich jak kawa, herbata, mleko czy czekolada, powszechnie nazywa się je automatami z kawą lub kawomatami. Oprócz napojów mogą oferować też zupy na gorąco. Wybierając kawomat do biura, możemy zdecydować się na model zawierający zbiornik na wodę lub taki, który zostanie podłączony do miejskiej sieci wodociągowej i jest wyposażony w wysokiej jakości filtr.