Blog

Czy jedzenie z automatów jest niezdrowe? Fakty i mity

Automaty z jedzeniem oraz napojami spotykamy na każdym kroku. Trudno znaleźć szkołę, uczelnię, biuro, szpital, dworzec autobusowy czy centrum handlowe, w których nie byłoby chociaż jednego takiego urządzenia. Często sięgamy po jedzenie czy kawę z maszyn vendingowych z konieczności, kiedy nie zabierzemy ze sobą jedzenia do pracy czy szkoły, albo czekamy na pociąg, a w pobliżu nie ma żadnej restauracji. Korzystanie z tego udogodnienia zazwyczaj budzi w nas wyrzuty sumienia, bo to najczęściej słodkie i słone przekąski, ale czy na pewno nie da się kupić czegoś zdrowego w automacie?

Błędne przekonania o jedzeniu z automatów

Obecnie wiele osób uważa automaty z jedzeniem i napojami za jeden z najgorszych wynalazków zachodniej cywilizacji i unika ich jak ognia, nawet nie sprawdzając, co można w nich kupić. Często rodzice przestrzegają swoje dzieci, aby nie korzystały z tych urządzeń w szkole. Jednak nie zawsze automaty to zło. Przede wszystkim warto obalić mit, że w maszynach vendingowych znajdują się tylko niezdrowe przekąski oraz słodkie napoje. W większości automatów z jedzeniem możemy znaleźć przede wszystkim niegazowaną wodę, dzięki czemu mamy do niej dostęp w miejscach, w których nie funkcjonują całodobowe sklepy. Często w automatach możemy kupić też kanapki i zdrowe przekąski, takie jak orzeszki niesolone, wafle ryżowe, mieszanki studenckie czy ciasteczka zbożowe. Dlatego kiedy nie mamy ze sobą nic do jedzenia, a w pobliżu znajduje się automat, warto sprawdzić, co ma w ofercie.

Jeżeli chodzi o automaty w szkołach, pamiętajmy, że asortyment zawsze można ustalić z firmą, która zajmuje się jego serwisem. W szkolnym automacie mogą pojawić się soki owocowe, zdrowe przekąski i kanapki. Warto również pamiętać o zasadzie 80/20, która polega na tym, aby przez 80% czasu jeść zdrowo, a pozostałe 20% przeznaczyć na małe „grzeszki”. Stosowanie tego systemu żywieniowego polecane jest przez wielu dietetyków, którzy uważają, że odmawianie sobie wszystkich niezdrowych przyjemności nie jest możliwe ani dobre dla naszego zdrowia psychicznego. Dlatego jeśli najdzie nas ochota, warto zjeść czasami słodkiego batonika z automatu, bo nie zrujnuje to naszego zdrowia ani figury.

Maszyny vendingowe często „ratują” nas, kiedy w pobliżu nie ma otwartego sklepu czy restauracji. Ich asortyment jest bardzo zróżnicowany, więc nie należy nastawiać się, że znajdziemy w nich tylko niezdrową żywność.